Meissen Dresden 3 st porslin

Meissen Dresden 3 st porslin
Meissen Dresden 3 st porslin
Meissen Dresden 3 st porslin
Meissen Dresden 3 st porslin
Meissen Dresden 3 st porslin
Meissen Dresden 3 st porslin
Meissen Dresden 3 st porslin
Meissen Dresden 3 st porslin

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

2 000 SEK

PORSLIN, 3 dlr, Meissen samt Dresden, tidigt 1900-tal, beståend av 2 vaser, Meissen, förgylld samt målad dekor, undertill med korsade klingor i underglasyrblått, 1 figurin, i form av dansande kvinna, undertill märkt Dresden i underglasyrblått, höjd på vaser ca 13, diameter ca 8-12 cm, höjd på figurin ca 12 cm

Figurinen med avslag vid ett finger samt vid mindre parti av kjolen

813954

2020-09-23