Vas, jugend, 1900-talets början

Klubbat för:

2 800 SEK

1 500 SEK

OIDENTIFIERAD FORMGIVARE, vas, lergods, jugend, omkring 1900-1910, reliefdekor av kvistar, glaserad i grön blank glasyr, signerad HO (möjligen tillverkad av någon kring Rackstadgruppen), höjd 23 cm

Inköpt under 1990-talet på auktion i Västra Värmland.

Glasyrnagg

814307

2020-10-26