Annette Sviberg Krahnér

Annette Sviberg Krahnér
Annette Sviberg Krahnér
Annette Sviberg Krahnér
Annette Sviberg Krahnér
Annette Sviberg Krahnér
Annette Sviberg Krahnér

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

3 000 SEK

ANNETTE SVIBERG KRAHNER (född 1944), skål, rubinröd glasmassa, blåst på Gullaskruf under 1970-talet, löst stående på järnring dekorerad med bladguld, signerad AS-K -96, höjd 24, diameter 21 cm

OM KONSTNÄREN:

Annette Sviberg Krahnér är utbildad på Konstfack 1963-1969. Bor granne med Flygsfors glasbruk sedan början av 1970-talet. Fram till 2010 i huvudsak aktiv som formgivare med hjärtat i svensk glasindustri. Hon erhöll Jag sökte och 2006 för en förgänglig glasmassa anpassad för begravningsurnor. Sedan dess har hennes glaskonst inriktat sig på att gestalta olika aspekter av
förgänglighet.

KONSTNÄREN OM VERKET:

De här röda skålarna blåstes på Gullaskrufs glasbruk på 1970-talet för att stå som flygfyrar/lanternor vid landningsbanor på flygplatser. Kvalitetskraven var höga - endast en speciell röd färg accepterades. Inte alltid lyckades »smältan« och flera ratades och sorterades bort som sekunda.
Då bruket skulle läggas ner på 1980-talet fick jag flera stycken då de ändå skulle kastas och slås sönder. Det var en turbulent tid inom svensk glasindustri med många konkurser och nerläggningar av flera glasbruk. Att då göra glaskonst av återvunnet glas var inte korrekt och låg inte i tiden. Det kom att dröjda ända till 1996 innan jag utvecklade idén.
Fotringarna består av rostiga järnrör som dekorerats med varierande mönster i bladguld. Skålarna står lösa på fotringarna och kan alltså vinklas åt olika håll - allt efter lust och smak! "For the runway" ingick i min installation "Den allvarsamma leken" som visades i Pukeberg i Nybro vid Konst Runt i september 2016.

KONSTNÄRENS EGNA ORD:

Jag sökte och fick patent 2006 för en förgänglig glasmassa anpassad för begravningsurnor. Sedan dess har jag inriktat sig på att gestalta olika aspekter av
förgänglighet. Ett sätt är att som här med mina glaskuddar fokusera på det poetiska.
Under temat »INSTAR« - en skarv i livet, ett skifte, ett nytt sätt att tänka och att förhålla sig till verkligheten, tingen och förgängligheten arbetar jag fortsatt både med arvet och minnena från de nedlagda bruken i Glasriket.
Ett av dessa verk är konstnärens "Rosenkuddar", blåsta i klarglas med läckert grön skogsmossa invändigt.

Ingår i tema Glasauktion

814829

2020-10-04