Bägare Söderköping 1776

Bägare Söderköping 1776
Bägare Söderköping 1776
Bägare Söderköping 1776
Bägare Söderköping 1776
Bägare Söderköping 1776
Bägare Söderköping 1776
Bägare Söderköping 1776
Bägare Söderköping 1776
Bägare Söderköping 1776
Bägare Söderköping 1776
Bägare Söderköping 1776
Bägare Söderköping 1776

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

1 000 SEK

BÄGARE, silver, stämplad Joachim Sachtleben (verksam -1766-1781-), Söderköping 1776, mynning och fot med vågband i relief, godronnerad fot, svisselerad och stämplad dekor, fragmentarisk förgyllning, höjd 9,5 cm, vikt 66 g

PROVENIENS: Östgötskt samlarhem

Bristningar, hål

814844

2020-09-21