Gustavsberg dockservis

Gustavsberg dockservis
Gustavsberg dockservis
Gustavsberg dockservis
Gustavsberg dockservis
Gustavsberg dockservis
Gustavsberg dockservis
Gustavsberg dockservis
Gustavsberg dockservis
Gustavsberg dockservis
Gustavsberg dockservis
Gustavsberg dockservis
Gustavsberg dockservis

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 200 SEK

GUSTAVSBERG, "Maj", dockservis, 23 dlr, flintgods, 1900-talets första hälft, olika motiv liknande silhuettklipp, bestående av: 6 kaffekoppar med 7 fat, tillbringare, (höjd 12,5), soppterrin, skål, 2 olika uppläggningsfat, 6 djupa tallrikar, 6 flata tallrikar (diameter 14)

Proveniens: Tenhult herrgård, Jönköping

Bruksllitage, krackelyrer förekommer, vissa delar missfärgade, någon enstaka spricka

815008

2020-09-21