Gezelius Försök til et biographiskt lexicon 4 vol.

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BIOGRAFISKT LEXIKON (4). GEZELIUS, GEORG. Försök til et biographiskt lexicon öfver namnkunnige och lärde svenske män. I-III + supplement (IV.). Stockholm - Uppsala - Åbo (M. Swederus - Swederus - Kongl. Acad. Bokhandeln) 1778-1787.
8:o. (175x110 mm.).
Del I-III i uniforma samtida hfrbd, något nötta, ryggar skadade i övre kant, guldornerade ryggar, röda snitt, del IV i senare band från tidigt 1900-tal i samma utförande. Några småfläckar. Exlibris Fredrik Vult von Steyern och Julius Fredric Vult von Steyerns namnteckning på de tre första titelbladen daterade 1780. Anteckning på eftersättsbladet i del IV.
4 vol.

Julius Fredrik Wilhelm Vult von Steijern (1851-1919), svensk journalist och bibliofil.

Se text

815507

2020-09-22