Meissen

Meissen
Meissen
Meissen
Meissen
Meissen
Meissen
Meissen
Meissen
Meissen
Meissen

Klubbat för:

2 000 SEK

Schätzwert

3 000 SEK

Beschreibung

MEISSEN, porslin, 3 dlr, andrasortering, beståend av 1 skålfat, förgylld samt genombruten dekor, handmålade blommor i botten, 1 vas med cirkulört fundament, samtliga signerade undertill med korsade klingor i underglasyrblått, höjd på vas ca 25, diameter på fundament ca 15, höjd på skålfat ca 7, 35x25 cm

Zustandsbeschreibung

Samtliga delar andrasortering, mindre avslag vid botten av vasen

815684

2020-10-01