Joel Berglund samling fotografier m.m.

Klubbat för:

2 000 SEK

4 000 SEK

OPERASÅNGARE JOEL BERGLUND. Samling fotografier, brev m.m.

Ca 150 fotografier, kort, (reklam)kort, (flera dubbletter), bl.a. reklamkort från operaföreställningar i Sverige och Tyskland, men även många personliga och privata från landstället, högtidsdagar m.m.
Bl.a. 1 fotografi med Jussi Björling, Berglund och Björlings son, 3 fotografier med Ingrid Bergman med sina döttrar Isabella och Ingrid Rossellini samt maken Roberto, Tito Gibi, John Forsell, Irma Björk (2 signerade fotografier).

2 fotografier med Joel Berglunds autograf, en ställd till Georgette S. White, en daterad 1948.
Ca 10 egenhändigt skrivna brev från Berglund, flera till sonen Tore och dennes hustru Brita, 1950-tal, m.fl.

Brev och kort bl.a. från John Forsell (6), Kurt Atterberg, Kollontay, Leo Blech (signerat fotografi).

Samt 4 skivor (78-varvare), några tidningsurklipp, utnämningar, bl.a. Stiftelsen Kungl. Teaterns solister, utnämning till "Hedersledamot" 1963, undertecknat, Erik Saedén, Anders Näslund, Prins Bertil etc.

Varierande storlek och skick.

Berglund, Joel, 1903-85, operasångare (basbaryton), chef för Operan 1949-56. Berglund fick sin sångutbildning för Lejdström och John Forsell och debuterade vid Operan 1929. Han gjorde bl.a. titelrollen i "Den flygande holländaren", en av hans bästa roller som han också sjöng i Bayreuth 1942. Med sin omfångsrika röst och sin utstrålning blev Berglund en frodig Leporello i "Don Juan" och Plumkett i "Martha" samt en gripande Hans Sachs i "Mästersångarna i Nürnberg".
Han var en internationellt betydande Wagnersångare, med flera säsonger vid Metropolitan. Hovsångare 1943. (NE).

Varierande skick, några nötta, namnteckningarna något blekta,

815728

2020-10-15