Äldre band 1500-tal 10 vol.
Klubbat för:
14 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ÄLDRE BAND (10). 10 volymer, mest 1500-tal i samtida band av blindpressat svinläder, pergament, skinnband m.m. Samtliga i litet format.
Bl.a. Luther, Wittenberg, 1560 (illustrerad med träsnitt), Virgilius Maro, ca 1540, Jovius, Lyon 1561. 10 vol.
Roman Kaczmars bibliotek (1943-2016).
Defekter och skador, lagningar, anteckningar mm.
Ej genomgångna.
815961
2020-09-27