Ulla Forsell väggplatta av glas

Klubbat för:

30 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

ULLA FORSELL (född 1944), "SPILL", väggskulptur, egen ateljé 2016, polykromt glas, signerad ULLA FORSELL, 66 x 72 cm

OM KONSTNÄREN
Ulla Forsell tillhör studioglasets pionjärer med egen hyt-
ta i Stockholm sedan 1974, en typisk enmanshytta men men hon tar numera in hjälp för
tyngre arbeten. Hon har samarbetat med Eino Mäkelä och
Hitoshi Kakizaki som jag hon lärde känna under det år hon jobbade på Swedish Centers glashytta på Hokkaido i Japan.
Ulla Forsell finns representerad på bla Nationalmuseum, Röhsska konstindustrimuseet och Smålands museum i Växjö, samt Corning Museum, Victoria and Albert Museum, Kunstsammlungen Veste Coburg mfl.

KONSTNÄREN OM VERKET

En mängd vackra restbitar från tillverkningen av planglas gav mig idén till verket SPILL. Bitarnas rektangulära form påminde om teglet i en gammal mur eller stenläggning.
Ett fragment av något större, en rest som blev kvar och kansätta fantasin i rörelse Jag blåser en cylinder med driven kant, spränger av botten och skär i längs led
ut en bit så att cylindern vid uppvärmning kan falla ut till en
skiva. Det är dessa bortskurna bitar som jag nu tar till vara. Jag förgyller bitarna på baksidan och sedan limmas de på en träskiva.

Presentation: Jag tillhör studioglaset pionjärer med egen hyt-
ta i Stockholm sedan 1974,

en typisk enmanshytta men jag tar nu mera in hjälp för
tyngre arbeten. Jag har samarbetat med Eino Mäkelä och

Hitoshi Kakizaki som jag lärde känna under det år jag job-
bade på Swedish Centers glashytta på Hokkaido i Japan.

Jag finns representerad på bla Nationalmuseum, Röhsska
konstindustri museet och Smålands museum samt Corning
Museum , Victoria and Albert Museum, Kunstsammlungen
Veste Coburg mfl.

Ingår i tema Glasauktion

815963

2020-10-04