Väggpendyl gustaviansk C.F. Orbin

Klubbat för:

15 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

CARL FREDRIK ORBIN (hovurmakare i Stockholm, rättigheter 1774, burskap 1787-1799/1810), väggpendyl, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, urtavlan märkt Orbin Stockholm, krönt av kärve, fodralet med akantus, blomsterfestonger, pärlstav och voluter, hel-, halv- och kvartsslag, pendel och dragnyckel medföljer, höjd 124 cm

Lagningar, torrsprickor, ställvisa dekorskador och kompletteringar, urglasets spärr defekt. SAV garanterar ej funktionen.

815968

2020-10-25