Peringskiölds uppländska minnesmärken

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

PERINGSKIÖLDS UPPLÄNDSKA MINNESMÄRKEN. PERINGSKIÖLD, JOHAN. Then första boken af Swea och Götha minnings-merken uthi Uplandz första del Thiundaland, fordom med gamla runor, eller annan nyare skrift, på stenar och berg kring landet, eller wid förnäma mäns lägerställen i kyrkior, antecknade, yttermera med flit aftagne, och korteligen beskrefne... Monumentorum sveo-gothicorum liber primus, Uplandiæ partem primariam Thiundiam continens, cum antiquitatibus ac inscriptionibus quæ cippis & rupibus, vel tumbis incisæ passim reperiuntur, justa delineatione, brevique commentario illustratæ... Stockholm, hos Olof Enaeus, 1710.
Folio. 323 x 205 mm. (8), 306 s. 1 graverat dedikationsblad, 1 utvikbar graverad karta, 6 graverade planscher, 2 inklistrade graverade vignetter, 3 inklistrade graverade illustrationer. Rikligt illustrerad med träsnitt i texten. Kartan och några av planscherna lagade. Fläckar, bitvis ljusa fuktränder.

Sammanbunden med: PERINGSKIÖLD, JOHAN. Monumenta Ullerakerensia cum Upsalia nova illustrata, eller: Ulleråkers häradz minnings-merken, med nya Upsala, uti Uplands första del Thiundaland, antecknade af kongl. secreteraren och antiquarien Johan Peringskiöld. Stockholm, hos Joh. L. Horrn, 1719.
Folio. [Mått som ovan]. (6), 352 s. 29 graverade planscher (varav 2 monterade på baksidan av planscherna vid s. 108 respektive 113), 1 inklistrad graverad illustration. Saknar eventuellt 3 planscher. Rikligt illustrerad med träsnitt. Några planschlagningar. Fläckar, bitvis ljusa fuktränder.
Nött senare (1800-talets första hälft) halvfranskt band, ryggändarna lagade med senare skinn. Anders Larssons namnteckning på försättsbladet.

Warmholtz 344 resp. 345. Fiske s. 55-56. Allt som utkom av Peringskiölds Swea och Götha minnings-merken, tänkt att skildra hela Sverige. Första delen med svensk och latinsk parallelltext.

Se text!

816040

2020-09-27