Hänge/brosch 1700-tal

Hänge/brosch 1700-tal
Hänge/brosch 1700-tal
Hänge/brosch 1700-tal
Hänge/brosch 1700-tal
Hänge/brosch 1700-tal
Hänge/brosch 1700-tal

Klubbat för:

5 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

HÄNGE/BROSCH, vitmetall, mittdel rosettformad, dekor med fasettslipade pastestenar, 1700-talets senare del, ögla nedfällbar, höjd inkl. ögla 5.2 cm, vikt ca 14 g

Omarbetat, ursprungligen örhänge, stenar med hack och skador samt några ej ursprungliga, tennlödning

816056

2020-09-28