Bordslampa jugend

Bordslampa jugend
Bordslampa jugend
Bordslampa jugend
Bordslampa jugend
Bordslampa jugend
Bordslampa jugend
Bordslampa jugend
Bordslampa jugend

Klubbat för:

1 000 SEK

2 000 SEK

BORDSLAMPA, jugend, tidigt 1900-tal, betsad ek, kvadratisk fotplatta med fyrkantig nedåt avsmalnande pelare, genombruten kvadratisk lampskärm med klarglas, höjd 58 cm, bredd 38 cm.

Originalglas medföljer men är ej monterat.

Sedvanligt ytslitage efter ålder, senare infällt glas, vissa glasskivor något lösa i infästning.

816096

2020-10-04