Spegel, 1800-talets första kvartal
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SPEGEL, sengustaviansk av stockholmskvalitet, träskuren dekor och pastellage, framtagen äldre förgyllning av polerat guld och slagmetall, krönet med blad- och pärlstav, fält med Medusa Rondanini, akantus och fleuronger, ramen med kymation och pärlstav, kantglas med porfyrimitation, fasetterade och kvicksilverfolierade glas, 158,5 x 84,5 cm
Ställvisa dekorskador, kompletteringar och retuscher, möjligen kortad
816129
2020-10-25