Väktaren Weituo Kina 1800-tal
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TEMPELVÄKTARE, bemålat och förgyllt trä, Kina, 1800-tal, föreställande Weituo i full rustning, en av de åtta heliga beskyddarna av buddhismen, höjd ca 145 cm
Slitage, skador, färgbortfall, lösa delar samt delar som saknas
816139
2020-10-25