Äldre band 10 vol.

Äldre band 10 vol.
Äldre band 10 vol.
Äldre band 10 vol.
Äldre band 10 vol.
Äldre band 10 vol.
Äldre band 10 vol.
Äldre band 10 vol.
Äldre band 10 vol.
Äldre band 10 vol.
Äldre band 10 vol.

Klubbat för:

14 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

ÄLDRE BAND (10). 10 volymer, mest 1500-tal i samtida band av blindpressat svinläder, pergament, skinnband m.m. Samtliga i litet format.

Bl.a. Krantz, Köln 1574, Livius, Frankfurt a.M., 1568, Cicero, Strassburg, 1574, Weller, Leipzig 1573, Granatensis, Köln 1591.

Roman Kaczmars bibliotek (1943-2016).

10 volymer.

Defekter och skador, lagningar, anteckningar, inklistrade klipp mm.
Ej genomgångna.

816194

2020-09-27