Äldre band 11 volymer
Klubbat för:
13 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ÄLDRE BAND (11). 11 volymer med 1500-tal, i samtida band av blindpressat svinläder, pergament, skinnband m.m.
Bl.a. Cardanus, De subtitlitate libri XXI, Basel 1582, Bonacossa, Criminales opiniones Frankfurt, 1580, Cumiranus, Conciliatio locorum, Cicero, Orationum volumen secundum, Antwerpen 1557, Strassburg 1544.
11 volymer.
Ur Roman Kaczmars bibliotek (1943-2016).
Defekter och skador, lagningar, anteckningar, stämplar, inklistrade klipp mm. Ej genomgångna.
816195
2020-09-27