Trymå med konsolbord Nyrenässans
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TRYMÅ MED KONSOLBORD, fanerad med valnöt, 1800-talets slut, nyrenässans, dekor av svarvade kolonetter i bonad björk med kannelyr, fasettslipat glas, höjd ca 243+40, 105x37 cm
HISTORIK: Trymå (franska trumeau) är en större väggspegel, det franska ordet betyder egentligen muren mellan två fönster i ett rum (väggpelare, fönsterpelare), sedermera en spegel, som utfyller en sådan väggyta
Slitage, avslag
816531
2020-09-25