Trymå med konsolbord Nyrenässans

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

TRYMÅ MED KONSOLBORD, fanerad med valnöt, 1800-talets slut, nyrenässans, dekor av svarvade kolonetter i bonad björk med kannelyr, fasettslipat glas, höjd ca 243+40, 105x37 cm

HISTORIK: Trymå (franska trumeau) är en större väggspegel, det franska ordet betyder egentligen muren mellan två fönster i ett rum (väggpelare, fönsterpelare), sedermera en spegel, som utfyller en sådan väggyta

Slitage, avslag

816531

2020-09-25