Månbord 1800-tal
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
5 500 SEK
SLAGBORD, sk. "månbord", 1800-talets första hälft, fanér av pyramidmahogny, rund bordsskiva i två sektioner, ett utdragbart ben med dold låda i sargen, dekor samt fotavslut i mässing, höjd ca 66, bredd 83, djup 66, diameter med båda bordsskivor 83 cm
Bruks- samt åldersrelaterat slitage, något ostadig
816797
2020-10-03