Månbord 1800-tal

Månbord 1800-tal
Månbord 1800-tal
Månbord 1800-tal
Månbord 1800-tal
Månbord 1800-tal
Månbord 1800-tal
Månbord 1800-tal
Månbord 1800-tal
Månbord 1800-tal
Månbord 1800-tal
Månbord 1800-tal
Månbord 1800-tal

Klubbat för:

4 000 SEK

5 500 SEK

SLAGBORD, sk. "månbord", 1800-talets första hälft, fanér av pyramidmahogny, rund bordsskiva i två sektioner, ett utdragbart ben med dold låda i sargen, dekor samt fotavslut i mässing, höjd ca 66, bredd 83, djup 66, diameter med båda bordsskivor 83 cm

Bruks- samt åldersrelaterat slitage, något ostadig

816797

2020-10-03