Erik Hägg Under segel
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ERIK HÄGG, Under segel, Stockholm 1935, med 2 originaletsningar av Jacob Hägg, blått skinnband med kasett, bibliofilupplaga på 250 varav detta är nr 1
4:o. 2 originaletsningar , kol. o.a. ill. J. Hägg.
Välbevarat blått skbd, inre denteller, kantförgyllning, rikt guldornerad rygg, helt guldsnitt. (P. A. Norstedt och Söners bokbinderi). Marmorerad något nött pbdkassett.
Kasetten med slitage i hörnen, ej genomgången
817038
2020-10-04