Erik Hägg Under segel

Erik Hägg Under segel
Erik Hägg Under segel
Erik Hägg Under segel
Erik Hägg Under segel
Erik Hägg Under segel
Erik Hägg Under segel
Erik Hägg Under segel
Erik Hägg Under segel

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ERIK HÄGG, Under segel, Stockholm 1935, med 2 originaletsningar av Jacob Hägg, blått skinnband med kasett, bibliofilupplaga på 250 varav detta är nr 1

4:o. 2 originaletsningar , kol. o.a. ill. J. Hägg.
Välbevarat blått skbd, inre denteller, kantförgyllning, rikt guldornerad rygg, helt guldsnitt. (P. A. Norstedt och Söners bokbinderi). Marmorerad något nött pbdkassett.

Kasetten med slitage i hörnen, ej genomgången

817038

2020-10-04