Calyx Ware Adams
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATSERVIS, ca 56 dlr, England, Adams, "Calyx Ware", Lowestoft: bestående av: 18 tallrikar (23 cm), 13 st djupa tallrikar (20 cm), 7 assietter (21 cm), 2 koppar med fat (fatens d.14 resp 16 cm), 1 djup tallrik (19,5 cm), 6 assietter (18 cm), 2 karotter med lock (höjd 16 cm), 4 tallrikar (26 cm), såssnipa, 2 skålar (d.16 cm)
Delvis med krackeleringar, dekor med slitage, fläckar, nagg förekommer
817211
2020-09-27