Teckningar och handskrift Ristell 2 st.

Klubbat för:

1 500 SEK

Schätzwert

1 500 SEK

Beschreibung

TECKNINGAR och HANDSKRIFT (2). 7 teckningar i blyerts, några helsides, mest religiösa motiv, enligt uppgift av: Nils Mobeck (1792-1856), svensk präst och tecknare från Östergötland, även vän till konstnären Pehr Hörberg.
Inbundna i samtida rosa pappband, delvis nött, rygg med skador. Flera blanka blad. Handskriven titel på pärmen "Ritadt af N. Mobeck". Mått varierande, ca 190x145 mm.

Ristell, Adolf Fredrik. "Visit-Timan. Comedie i en act". Handskrift / avskrift, 1800-tal. 112 s.
4to (ca 195x160 mm.). Samtida pappband med skinnrygg, nött och med skador, veck, främre pärm med handskriven titel på pappersetikett. Fläckar.

Visit-timman, komedi i en act. Imitation efter franska pjecen Le Cercle af. Ad. Fr. Ristell. 1787 tryckt i Uppsala, Bruzelius, 1819/1820.

Zustandsbeschreibung

Se text

817286

2020-10-15