Kartor i låda bl.a. Topografiska corpsen

Klubbat för:

1 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KARTOR I LÅDA. Ca 60 graverade och litograferade kartor i låda, sent 1800-tal- 1930 ca. Bl.a. Topografiska Corpsen. Varierande mått, ca 470x620 mm. Några med anteckningar "Arméens fälttjänst 1935". Använt för militärt bruk. Flertalet uppfodrade på väv och vikta.

Bl.a. Trosa, Mariestad, Gotska Sandön, Karlskrona, Åmål, Askersund, Säfstaholm, Nora, Dalarö, Karlstad, Sala, Norrtälje, Grangärde, Falun, Boden.

Flertalet uppfodrade på väv och vikta, några fläckar, delvis hårt nötta. Numrerade i bläck på baksidan (väven).

817841

2020-09-30