Gustafsberg Asiatic Pheasants matservis

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

GUSTAFSBERG, "Fasan" (1880-1925), matservis, ca 60 dlr., flintgods, tryckt dekor i gredelint, stämplad Asiatic Pheasants, bestående av: 23 flata mattallrikar, 6 djupa mattallrikar, 12 förrättstallrikar, 3 djupa förrättstallrikar, 6 assietter, 1 dessertassiett, 5 ovala uppläggningsfat, 2 ovala skålar, 2 såssnipor samt terrin, mattallrikens diameter ca 23 cm

Flertalet nagg (vissa större), missfärgning, sprickor, krackelering

818310

2020-09-30