Officersvärja
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
OFFICERSSABEL, M/1859, klingan och baljan stämplad Herazcek & son, förgylld parerplåt med Oscar II:s monogram, klingans längd ca 75,5 cm
Proveniens: Värjan har tillhört major Karl August Olsson (1844-1920) vid Gotlands Infanteriregemente
Ställvis rostangrepp, bruks och åldersrelaterat slitage
818339
2020-10-08