Officersvärja

Officersvärja
Officersvärja
Officersvärja
Officersvärja
Officersvärja
Officersvärja
Officersvärja
Officersvärja
Officersvärja
Officersvärja
Officersvärja
Officersvärja

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

OFFICERSSABEL, M/1859, klingan och baljan stämplad Herazcek & son, förgylld parerplåt med Oscar II:s monogram, klingans längd ca 75,5 cm

Proveniens: Värjan har tillhört major Karl August Olsson (1844-1920) vid Gotlands Infanteriregemente

Ställvis rostangrepp, bruks och åldersrelaterat slitage

818339

2020-10-08