Oficersvärja

Oficersvärja
Oficersvärja
Oficersvärja
Oficersvärja
Oficersvärja
Oficersvärja
Oficersvärja
Oficersvärja
Oficersvärja
Oficersvärja
Oficersvärja
Oficersvärja

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

OFFICERSVÄRJA, 1800-talets andra hälft, klingan stämplad Johan Svengren, Eskilstuna och parerplåten Morell & co, klingan med etsad text, "Fäderneslandet" och "Konungen", med portepé, klingans längd ca 76 cm

Proveniens: Värjan har tillhört major Karl August Olsson (1844-1920) vid Gotlands Infanteriregemente

Ställvis rostangrepp, bucklor på baljan, bruks och åldersrelaterat slitage

818340

2020-10-08