SUSAN WEIL: "Square"

SUSAN WEIL:
SUSAN WEIL:
SUSAN WEIL:
SUSAN WEIL:
SUSAN WEIL:
SUSAN WEIL:
SUSAN WEIL:
SUSAN WEIL:
SUSAN WEIL:
SUSAN WEIL:
SUSAN WEIL:
SUSAN WEIL:

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SUSAN WEIL (USA, född 1930): "Square", signerad och daterad 1984, 4/6, färgetsning/collage, 57x75 (bladstorlek)

PROVENIENS: Anders Tornberg Collection

Susan Weil är en amerikansk konstnär, bäst känd för sina experimentella tredimensionella konstverk, kombinerande figurativa illustrationer med ett forskande i tid, rörelse och rum. I slutet av 1940-talet inledde hon ett förhållande med Robert Rauschenberg och under många år kom de att samarbeta i sin konstnärliga utövning.

818429

2020-10-25