Sandro Malmquist teaterskisser ca 190 st

Klubbat för:

7 800 SEK

5 000 SEK

TEATERSKISSER AV SANDRO MALMQUIST. Ca 1920-30. Ca 190 teckningar i tusch, blyerts och akvarell. Några signerade (skisser, scenografier, kostymplanscher etc).
Samt en studie (akvarell) föreställande Max Reinhardt, ca 350x280 mm.
Flertalet med en maskinskriven eller handskriven anteckning på baksidan om vilken uppsättning det är, eller antas vara. Några handskrivna anteckningar på framsidan.

Flera uppklistrade på papper, i ett fåtal fall fler på samma blad. Varierande storlekar, 95x140 mm / 360x500 / 400x530 mm. Vissa skador, revor och veck.

Från Lorensbergsteatern, Dramaten och Oscarsteatern.

Bl.a.ur följande pjäser (vissa ej förverkligade):
Strindberg, Till Damaskus III (1922), Calderon, Livet en dröm (1927), Shakespeare, Romeo och Julia, Shakespeare, En Vintersaga (1921), Shakespeare, Så tuktas en arbigga, Shaw, Sankta Johanna (1926 med Harriet Bosse), Holberg, Jeppe på berget, Gyllenborg, Sprätthöken (1926), Karlfeldt, Yttersta domen (1922-23, ballett), Ibsen, Brand (1922), Lagerkvist, Han som fick leva om sitt liv (1928), Shakespeare, Hamlet (1920), Yeats, Längtans land (1927), Malmquist, Ballettpantomin Flugan, Strindberg, Ett drömspel.

Enligt medföljande brev har Ann-Margret Liljequist tillsammans med konstnären gått igenom och identifierat teckningarna 1970. Hennes doktorsavhandling utkom 1985: "Sandro Malmquist och hans verksamhet som scenograf".

Karl Oscar Gunnar Malmquist, mer känd som Sandro Malmquist (1901-1992), svensk regissör, teaterchef och teaterdekoratör. Under tidigt 1920-tal studerade han hos Max Reinhardt i Berlin och senare hos Louis Jouvet i Paris. Åren 1926-1927 var han chefsdekoratör på Oscarsteatern och 1927-1928 var han scenograf för Per Lindbergs pjäser på Dramaten.

Vissa skadade, revor och veck.

818606

2020-09-30