Gustaf Cederström oljemålning

Gustaf Cederström oljemålning
Gustaf Cederström oljemålning
Gustaf Cederström oljemålning
Gustaf Cederström oljemålning
Gustaf Cederström oljemålning
Gustaf Cederström oljemålning
Gustaf Cederström oljemålning
Gustaf Cederström oljemålning

Klubbat för:

26 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

GUSTAF CEDERSTRÖM (1845-1933): Studie till målningen Baptisterna, signerad och daterad Cm -84, olja på pannå, 26,5x35 cm

PROVENIENS
Fröken Carola Cederström, konstnärens dotter
Sedan 1940-talet har målningen funnits i nuvarande familjs ägo och gått vidare i arv.

UTSTÄLLD
Liljevalchs konsthall, Stockholm, Gustaf Cederströms Minnesutställning, 9 januari-10 februari 1935, nr 90 "Studie till Baptisterna".

LITTERATUR
Axel Romdahl, Gustaf Cederström, Stockholm 1935, se målningen "Baptisterna" från 1886, bild nr 40

Målningen ovan är en studie till den större målningen "Baptisterna" från 1886, vilken finns avbildad i Axel Romdahls bok om konstnären Gustaf Cederström.

818993

2020-10-25