Handskrifter från Björn Löwendahls bibliotek

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SAMLING HANDSKRIFTER- AVSKRIFTER 1700-1800-tal..
1. Avskrift med titeln "Valda dikter af Stagnelius". 8:o. 491, (5) sidor. Något nött halvfranskt band
med marmorerade pärmar samt guld- och blindpressad ryggdekor.
2. Avskrift med titeln "Återlösning. Comédie i fem acter med prolog af Octave Feuileet. 1860.
Översättning. C. Eichhorn". 4:o. 91, (1) sidor. Nött halvfranskt band guldpressad ryggtitel och
ryggdekor. Ryggen med skador och inlagan delvis fläckad.
(Utkom i tryck i Stockholm 1862.)
3. Teologisk avskrift med ryggtitel "Penta Teuchus". 8:o. (224) sidor, varav ca 40 blanka. Hårt nött
halvfranskt band med guldpressad titel och ryggdekor. Ryggens nederdel med en större skada.
Har enligt namnteckning på främre pärms insida tillhört Carl Georg Rogberg (1789.1834),
kyrkoherde i Uppsala och boksamlare.
4. Avskrift med titel "Constitionum Academia Upsaliensis". 8:o. (3), 173, (4) sidor. Något nött fint
halvfranskt band med marmorerade pärmar, guldpressad ryggtitel och ryggdekor och stänkta snitt.
5. Teologisk avskrift. Häftad. (6) sidor. Möjligtvis ej komplett.Stangnelius, Valda dikter. 491, (5) s. Samtida hfrbd med guldornerad rygg (något nött).

Ur antikvariatsbokhandlare Björn Löwendahls bibliotek (1941-2013).

Se text

819259

2020-10-15