Rörstrand "Parisienne" matservis

Rörstrand
Rörstrand
Rörstrand
Rörstrand
Rörstrand
Rörstrand
Rörstrand
Rörstrand
Rörstrand
Rörstrand
Rörstrand
Rörstrand
Rörstrand
Rörstrand
Rörstrand
Rörstrand

Klubbat för:

11 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

RÖRSTRAND, "Parisienne", matservis, 100 delar, flintgods, Sverige, 1866-1879, 41 mattallrikar, 19 djupa tallrikar, 32 assietter, 4 uppläggningsfat, karott med lock, såsskål med lock, kanna samt serveringsfat.

Bruksslitage, enstaka nagg och missfärgningar, ett uppläggningsfat samt en assiett lagad, en mattalrik med spricka, en assiett med flisa.

819332

2020-10-11