Anshelm Schultzberg oljemålning
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ANSHELM SCHULTZBERG (1862-1945): Vinterlandskap vid Rämen (Dalarna), signerad och daterad Schultzberg Rämen 1900, olja på duk, 40 x 61 cm
Denna målning utförde Anshelm Schultzberg i Värmlands-Rämen, beläget norr om Lesjöfors, där han bosatte sig 1899. Samma år hade han överlåtit sin våning och ateljé på Mäster Samuelsgatan i Stockholm till konstnären Pelle Swedlund.
Krackelyrer
819400
2020-10-25