Emma Löwstädt-Chadwick oljemålning

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

EMMA LÖWSTÄDT-CHADWICK (1855-1932): Penseer, monogramsignerad och daterad EL april 1896, olja på pannå, ca 37x45 cm

Efter utbildning vid Konstakademien 1874-1880 reste Emma Löwstädt-Chadwick till Paris och utbildade sig från 1881 vid Académie Julian. År 1882 blev hon antagen på Salongen, för att samma år flytta till Grez, där hon skulle stanna för en lång tid framöver.

Ingår i tema-auktionen kvinnliga konstnärer

819406

2020-12-06