Bonad, Per i Duvhult, Småland, Femsjögruppen
Klubbat för:
18 500 SEK
Utropspris
18 000 SEK
BONAD, Småland, Femsjöskolan, Per Svensson i Duvhult (1787-1862), visar bröllopet i Kana i Galileen, målad på duk fäst på duk, 320x63 cm
Bröllopet i Kana är en berättelse i Bibeln och omnämns i inledningen av Johannesevangeliets andra kapitel. Berättelsen beskriver hur Jesus förvandlar vatten till vin, och det beskrivs som det första mirakel som Jesus utför
PROVENIENS
Peter Wilhelm Berg (1773-1854), grundare av Nääs fabriker (handelsman som efter att ha hjälpt danskarna under Napoleonkriget flyttat till Nääs slott, utanför Göteborg, 1824),
därefter genom arv till familjen Bonde
Färgbortfall, hål, revor, skador
819424
2020-10-25