Bonad, Per i Duvhult, Småland, Femsjögruppen

Klubbat för:

18 500 SEK

Utropspris

18 000 SEK

BONAD, Småland, Femsjöskolan, Per Svensson i Duvhult (1787-1862), visar bröllopet i Kana i Galileen, målad på duk fäst på duk, 320x63 cm

Bröllopet i Kana är en berättelse i Bibeln och omnämns i inledningen av Johannesevangeliets andra kapitel. Berättelsen beskriver hur Jesus förvandlar vatten till vin, och det beskrivs som det första mirakel som Jesus utför

PROVENIENS
Peter Wilhelm Berg (1773-1854), grundare av Nääs fabriker (handelsman som efter att ha hjälpt danskarna under Napoleonkriget flyttat till Nääs slott, utanför Göteborg, 1824),
därefter genom arv till familjen Bonde

Färgbortfall, hål, revor, skador

819424

2020-10-25