Konstböcker 72 st Harry Wichmann
Klubbat för:
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KONSTBÖCKER M. M. (72). Parti nyare (1900-tal) konst- arkitektur och konsthantverkslitteratur, konst- och kulturhistoria, utställningskataloger, samlingar av skämtteckningar m. m.
Bland annat JONSON. Landet bortom flottbron. Bibliofilupplaga med signerad bibliografi, Till minne av Hjalmar Mehr. Tal dikter och program vid jordfästningen..., ALMQVIST. På tapeten. Fint exemplar med dedikation till Harry Wichman.
Varierande skick, ej kollationerade.
Inalles 72 volymer, häftade och inbundna.
PROVENIENS: Konstnären Harry Wichmann
819453
2020-10-01