Joan Miró, El inocente, etsning
Klubbat för:
29 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JOAN MIRÓ (Spanien 1893-1983): ur El Inocente, 1974, etsning och akvatint i färg, signerad Miró och numrerad 143/170 i blyerts, plåten 16x11 cm, bladstorlek 33,5x26 cm
PROVENIENS
Art Concorde, 36, rue de Penthièvre, Paris (Edouard Weiss, Editeur d´Art).
Inköpt av nuvarande ägare från ovanstående.
LITTERATUR
Dupin 677
Cramer Books 184
819671
2020-10-25