Salvador Dalí, Le Cavalier Triomphant

Klubbat för:

9 200 SEK

Utropspris

10 000 SEK

SALVADOR DALÍ (Spanien 1904-1989): Le Cavalier Triomphant ur L´Apocalypse, 1973, färglitografi i relief (19 färger), kontrasignerad Dalí och Forêt och numrerad 26/197 i blyerts, publicerad av Joseph Forêt, 64, rue La Fayette, Paris

Äkthetsintyg daterat Paris, 8 april 1977 medföljer

PROVENIENS
Joseph Forêt, éditeur d´Art
Inköpt av nuvarande ägare från ovanstående

gulnad, missfärgningar av passepartout

819673

2020-10-25