"Double Peacock"

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

TALLRIKAR, 5 st, porslin, Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95), "Double Peacock", famille rose, dekor av påfågelspar vid pion på trädgårdsklippa i emaljfärger, brättet med blomsterslingor, diameter 23 cm.

Bruksslitage, tillverkningsdefekter, nagg/flisor, två tallrikar med spickor.

819979

2020-10-11