Fat kina 1700-tal
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FAT, porslin, Kina, 1700-tal, oktagonal form, polykrom dekor i emaljfärger av fåglar på blommande kvist, samt efterdekorerad, s.k clobbered i Europa, diameter 37 cm.
Nagg, tillverkningsdefekter, åldersrelaterat slitage.
819984
2020-10-11