Fat kina 1700-tal

Fat kina 1700-tal
Fat kina 1700-tal
Fat kina 1700-tal
Fat kina 1700-tal
Fat kina 1700-tal
Fat kina 1700-tal

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

FAT, porslin, Kina, 1700-tal, oktagonal form, polykrom dekor i emaljfärger av fåglar på blommande kvist, samt efterdekorerad, s.k clobbered i Europa, diameter 37 cm.

Nagg, tillverkningsdefekter, åldersrelaterat slitage.

819984

2020-10-11