Bonad / Poncho aguayo från Ayamara

Klubbat för:

16 500 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BONAD, s.k aguayo, ursprungligen ponchon, tidigt 1900-tal, ca 150x100 cm

Inköpta av Ayamara-befolkningen vid Titicaca 1979

Senare ihopsydda, visst slitage kring fransar

820314

2020-10-08