Samling handskrifter bl.a. Adam Lewenhaupt
Klubbat för:
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SAMLING HANDSKRIFTER (6). Samling handskrifter, 1700-tal, bl.a. signerade av Adam Lewenhaupt, Mitau 1705, Jonas Uggla m.fl.
Adam Ludwig Lewenhaupt, född 15 april 1659 i fältlägret utanför Köpenhamn, död 12 februari 1719 i Moskva, var en svensk greve, riksråd och general. Han var gift med sin kusin Brita Dorothea Lewenhaupt (1663-1730) och ägare till Johannesbergs slott i Gottröra. (Wikipedia).
Skador, revor och fläckar. 1 klippt handling.
820696
2020-10-15