Samling handskrifter 1700-tal, 16 st

Klubbat för:

4 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SAMLING HANDSKRIFTER 1700-TAL (16). Samling dokument, signerade bl.a. av Friedrich Ehrenpreuss, Huskvarna 1749, J. G. Gyllenborg, Strömsbro 1733, Olof Gyllenborg, 1735 (ställt till Hans von Fersen), Henric Bunge, 1701 (ställt till Reinhold Johan von Fersen i Libow [Libau]), E. G. Dücker, Stralsund 1714, Erik Follén, Callmar 1711, E. B. Wachtmeister, Stockholm 1741, C. C. von Platen, Stockholm 1789, Alexander Krawford (Krafford). Några även 1600-tal.

Folioformat och mindre, några med sigill.
Varierande skick, vissa skador.

16 st.

Varierande skick. Vissa skador och lagningar, fläckar, några klippta

820808

2020-10-15