C. BECHSTEIN flygel Berlin 1873
Klubbat för:
31 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
C. BECHSTEIN, flygel, tillverkad i Berlin 1873, serienummer 6949, svartlackerad med tangenter i elfenben och ebenholts, hjul och beslag i mässing,, invändigt stämplad "C. Bechstein Hof-Lieferant Sr.Maj des Kaisers u.Königs BERLIN", höjd ca 95 cm, yttermått ca 198x146 cm
Bruksslitage, nött färg, mindre avslag vid 1 tangent samt sprickblidning vid 1 tangent, renoverad på 60-talet, stämdes för 1 år sedan
820827
2020-10-05