Bericht 1658

Bericht 1658
Bericht 1658
Bericht 1658
Bericht 1658

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Bericht was mit denen Churfürstlichen Brandenburgischen Gesandten so an ihr köngl. mayt. zu Schweden geschickt, zu Flensburg, und nach dero abreise ergangen. Sampt Copeyen einiger Schreiben und Documenten, woraus S. Churfl. Durchl. zu Brandenburg vorhaben wieder die Königl. Mayt. zu Schweden erhellet... Utan ort, 1658.

4:o. (ca 197x155 mm.). 72, (22) s. Lagningar på titelbladet i övre marginal, fläckar. Pappersförlust i marginal på s. 67-68, några hål i sista bladet med viss bokstavsförlust, delvis fläckad. Några sidor med handskriven text Dupl.
Hfrbd från 1900-talet, delvis nött, guldornerad rygg, skada och renovering på övre och nedre del av rygg.
Ur Johan Axel Almquists boksamling och med dennes runda stämpel på titelbladet samt stämpel och dennes etikett på främre pärmens insida, även Gustaf Haldo Stråles och Kurt Winbergs exlibris.

Se text

820933

2020-10-15